Zahorčice

Zahorčice

Malá vesnice, 8 km jihozápadně od Českých Budějovic, vyrostla při silnici pod horou s návesnímZahorčická kaplička na návsi rybníčkem. Dnešní Zahorčice jsou zajímavé snoubením původní venkovské architektury s moderními trendy výstavby – nízkonákladovými domy stavěnými v různých částech obce. Hlavní sakrální stavbou je pseudogotická Kaple sv.Jana Nepomuckého se zvoničkou na návsi vysvěcená v roce 1914. Zajímavá je i výklenková kaplička Panny Marie na konci obce obklopená stromy ve směru na Vrábeč.

V minulosti Zahorčice nepatřily jednomu majiteli, ale zdejší poddaní byli rozděleni mezi okolní Zahorčický rybníčekdrobnou šlechtu (vladykové z Poříčí, páni z Kremže) a českobudějovické občany. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1385, když je prodáván právě jeden ze statků. V roce 1455 koupil celou ves Oldřich z Rožmberka. Dalšími významnými majiteli vesnice se stali Eggenbergové a od roku 1719 Schwarzbergové až do zrušení poddanství. V roce 1850 se staly Zahorčice součástí obce Vrábče a od roku 1985 je spravovány obcí Boršov nad Vltavou.

Název obce Zahorčice vychází ze slov „za horou“. Právě zdejší hora chránila Zahorčice před západními větry. Štěrkopískové podloží obce vytvořila řeka Vltava, která se do zdejší krajiny začala zakusovat před 40 miliony let.

Dnešní Zahorčice jsou oblíbeným cílem cyklistů a pěších turistů především díky velmi pěknému Zahorčická návesokolí. Doporučené výlety – údolí Vltavy se známou Fritschovou stezkou, zřícenina hradu Dívčí Kámen, hora Kleť. Zajímavostí je stále funkční hasičská stříkačka na ruční pohon z roku 1909, což je chlouba zahorčických hasičů. V minulosti byla obec známá svým nadšením pro ochotnické divadlo.

V obci žije něco málo přes 45 obyvatel, jejich počet se přes léto znásobí díky velké chatařské kolonii ve stráni nad Vltavou.

 

Fotogalerie Zahorčic